Páteřní síť
Česká zemědělská univerzita je od roku 2000 připojena do sítě CESNET2 provozované sdružením CESNET z.s.p.o. linkou o kapacitě 20 Gbit/s. Prostřednictvím sítě CESNET2 je dále připojena do sítě internet redundantními trasami. První trasa je přímo připojena do CESNETu v Dejvicích, zatímco druhá záložní linka je vedena přes Archeologický ústav AV České republiky. Více informací lze nalézt na adrese www.cesnet.cz. Architektura klíčových centrálních prvků je tak v režimu vysoké dostupnosti na dvou geograficky rozdílných lokalitách.
Fakultní sítě
Všechny fakulty a většina kampusových pracovišť České zemědělské univerzity je připojena optickými linkami o kapacitě 20 až 40 Gbit/s do budovy Rektorátu. Všechny sítě fakult ČZU jsou hvězdicové topologie zapojené v administrovatelných aktivních síťových prvcích s kapacitou až 1 Gbit/s ke koncovým zařízením uživatelů. Celkově zajišťuje konektivitu ke koncovým zařízením uživatelů cca 400 administrovatelných síťových prvků včetně kolejní sítě (celkem kolem 15000 portů).
Kolejní síť ČZU
Kolejní síť ČZU umožňuje všem ubytovaným studentům přístup do univerzitní sítě. Všechny kolejní budovy (A, B, C, D, E, F, G, H, I, J) poskytují studentům možnost připojení rychlostí 100 Mbit/s. Všechny potřebné informace o možnosti připojení naleznete zde.
Bezdrátové sítě
Studentům, zaměstnancům a návštěvníkům vědeckých konferencí je v areálu ČZU umožněno připojení do bezdrátové sítě ČZU. Bezdrátová síť plní v rámci ČZU především následující funkce:
- Připojení studentů univerzity do sítě eduroam
- Připojení důvěryhodných zaměstnaneckých zařízení do vnitřní sítě ČZU
- Připojení hostů k internetu
- Připojení pracovišť bez optické infrastruktury
Bezdrátová přístupová síť je řízena kontrolerovým řešením s vysokou dostupností bez ztráty připojení během přesunů v rámci budovy. Pokrytí v budovách školy zajišťuje přes 750 bezdrátových přístupových bodů ve standardu 802.11ac a 802.11n, kde rychlost připojení dosahuje reálně až několika stovek Mbit/s. Budovy s kompletním pokrytím WiFi signálu jsou: Provozně ekonomická fakulta, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Fakulta lesnická a dřevařská, Technická fakulta, Fakulta tropického zemědělství, Studijní a informační centrum, KTV, Aula, a Rektorát.. Česká zemědělská univerzita je součástí federace EDUROAM a poskytuje tuto možnost bezdrátového připojení.
Budovy s kompletním pokrytím WiFi signálu jsou:
- Provozně ekonomická fakulta
- Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů
- Fakulta lesnická a dřevařská
- Technická fakulta
- Fakulta tropického zemědělství
- Studijní a informační centrum
- KTV
- Aula
- Rektorát
Česká zemědělská univerzita je součástí federace eduroam a poskytuje tuto možnost bezdrátového připojení.
Na univerzitě jsou k dispozici tři hlavní SSID (názvy bezdrátových sítí):
- CZU-guest – Bezdrátová síť sloužící pro návštěvy a konference.
- CZU-staff – Síť určená pro zaměstnance – tato síť je určena pouze pro zařízení, která jsou spravována OIKT – Zařízení pod správou OIKT s operačním systémem MS Windows se připojí automaticky
- eduroam – Připojení do mezinárodní sítě eduroam.
Eduroam (education roaming) je bezpečná a celosvětová roamingová WiFi infrastuktura vyvíjená a provozovaná mezinárodní výzkumnou a vzdělávácí komunitou. Vznikl v Evropě, postupně získal na popularitě a v současnosti je k dispozici na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Umožňuje studentům, vědcům a personálu participujících organizací získat přístup k Internetu kdekoli prostým otevřením jejich zařízení.
Mobilita zaměstnanců i studentů patří mezi tradiční vlastnosti výzkumných a vzdělávacích institucí. Koordinace výzkumu, výměnné pobyty a stáže jsou zde součástí denní praxe. Příchod do hostitelské organizace ale zpravidla znamená nutnost zajistit si přístup k síti, což je nepříjemný zloděj času. Proto vznikl koncept roamingu zajišťujícího bezproblémovou výměnu uživatelů mezi zúčastněnými institucemi. Projekt eduroam se snaží vybudovat roamingové prostředí mezi evropskými výzkumnými a vzdělávacími institucemi.
JAK TO FUNGUJE?
Nemůže to být jednodušší. Stačí, abyste byli zaregistrováni v síti některé ze zúčastněných organizací. Když se pak připojíte v síti jiného partnera, autentizační servery se mezi sebou domluví, ověří vaše jméno a heslo proti domácímu serveru a dopadne-li vše úspěšně, umožní vám plnohodnotně pracovat. Autentizace je založena na protokolu 802.1X. Jedná se o speciální protokol, jenž poskytuje maximální možnou úroveň zabezpečení. Veškerá vaše následující komunikace v bezdrátové (Wi-Fi) síti je šifrována
Projekt eduroam.cz je zaštiťován sdružením CESNET z. s. p. o.