Projekt MS: ČZU má v plánu centrálně přejít na systém Microsoft

Celá univerzita začne postupně během roku 2017 celoplošně využívat nově dostupné služby Microsoft, od kterých se očekává snížení provozních nákladů, zvýšení centrálního zabezpečení dat a především zvýšení uživatelského komfortu všem koncovým uživatelům. Jedná se o změnu, která se dotkne jak zaměstnanců, tak i studentů ČZU.

Služby společnosti Microsoft – celosvětově známého technologického leadra - patří dnes k široce využívaným standardům. Z průzkumů dokonce vyplynulo, že ČZU je jedna z posledních velkých českých univerzit, která takto pokročilý systém ještě plně nevyužívá. To se letos má změnit.

Co tento projekt přinese?

Nově zavedený systém usnadní práci všem uživatelům na ČZU.

Každý uživatel bude mít například pouze jeden jediný účet, pod kterým se bude moci přihlašovat do všech aplikací a systémů napříč celou univerzitou. Odpadne tak složité a zdlouhavé vypisování loginů a hesel, jako tomu bylo doposud.

Celkově se velmi usnadní i samotná spolupráce mezi pedagogy a studenty, protože dojde ke sjednocení hlavního IT prostředí. Uživatelé ČZU budou využívat jednotné diskové úložiště a tím bude zajištěno přehledné ukládání a výměna potřebných dokumentů. Všichni uživatelé budou mít k dispozici také produkty Microsoft, v rámci kterých bude možné si nainstalovat nejaktuálnější verze sady kancelářských aplikací Microsoft Office  (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) včetně novinek, jako např. Planner nebo Skype for Business a zároveň bude možné využít on-line aplikace Office 365. 

Největší výhodou však bude samotné zpřístupnění a dostupnost všech těchto služeb. Nově budete moci pracovat kdykoli a odkudkoli. Díky bezpečnému cloudu budete mít neomezený přístup ke svým uloženým datům a bude jedno, zda budete zrovna online či offline, na počítači, tabletu či telefonu, doma nebo v kanceláři. Nově zavedený systém má podporu na všech dnes rozšířených platformách a zařízeních a díky tomu je velmi transparentní a flexibilní.

Rámcový harmonogram

Zaměstnanci OIKT oddělení již odstartovali práce na první fázi schváleného projektu, které zahrnují zjišťování kompatibility veškerých doposud využívaných aplikací na univerzitě s novým systémem a přípravu potřebné infrastruktury.

V rámci projektu oddělení OIKT počítá i s detailním procesem testování. Díky tomu budou mít možnost před spuštěním migrace pečlivě vyzkoušet a doladit veškeré kroky a funkcionality aplikací a programů, u kterých musí být stále zachována kompatibilita a bezproblémový chod. Do tohoto testování jsou zapojeni IT zástupci všech fakult ČZU, takže jakékoli nesrovnalosti budou již předem podchyceny tak, aby koncoví uživatelé mohli během roku začít používat nové nástroje hladce a bezstarostně. Od 10.2. 2017 probíhá zařazování uživatelských počítačů, do nové domény czu.cz. Tento krok nemá dopad na funkčnost aplikací a pro uživatele se v podstatě nic nemění. Tato fáze bude dokončena v průběhu března.

Více informací o samotném projektu naleznete na webu: www.projektms.czu.cz.

V případě jakýchkoli dotazů k projektu se můžete obracet na email projektms@czu.cz nebo kontaktovat Helpdesk ČZU.


K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Více informací